Στο 2ο Ημιμαραθώνιο Βόλου που πραγματοποιήθηκε στις 16-4-2016 με εκκίνηση από τη παραλία του Βόλου (κτήριο του Πανεπιστημίου) συμμετείχε ο Ε.Ο.Σ. Αλμυρού.

Στις 10 έφτασαν οι συμμετοχές των μελών μας στα 21Km (και 3 συμμετοχές στους μικρούς & στα 3Km). Η διαδρομή που ακολουθήθηκε ήταν: παραλία Βόλου και μέσω συνοικίας παλαιών Βόλου προς τις Αλυκές και από εκεί Άγιο Στέφανο (10,5Km) αναστροφή και πίσω. Ο καιρός ήταν γενικά καλός για τους δρομείς αν και η ζέστη στην εκκίνηση ήταν κάπως "μεγαλύτερη" για την εποχή αλλά γενικά όλα κύλισαν ομαλά. Συνολικά έτρεξαν στα 21Km 438 δρομείς, άνδρες και γυναίκες. Νικητής του αγώνα και 1ος στη γενική κατάταξη ήταν ο  Χατζηγιάννης Γεώργιος με χρόνο 1.17'56" ενώ στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Σαπίου Έμυ με χρόνο 1.33'11". Από πλευράς συλλόγου τη καλύτερη θέση στη γενική κατάταξη κατέλαβε ο Κώστα Γουργίωτης (26ος) με χρόνο 1.33'49" Όμως είχαμε και δύο διακρίσεις ανά κατηγορία. Στους άνδρες (ηλικία 50-59) ο Κώστας Γουργιώτης ήρθε 2ος ενώ στις γυναίκες (ηλικία 50-59) η Νούλα Πραγματευτή-Μπάρδα ήρθε 1η! Κατά σειρά τερματισμού συμμετείχαν οι: Γουργιώτης Κ. - Βέργας Κ. - Βανικιώτης Ν. -Μπάρδας Χαρ. Παληάς Β. - Δεληζήσης Ι. - Ζαβός Χρ. - Τσιώτρα Μ. - Πραγματευτή-Μπάρδα Ν. - Κούργιας Ε. Τον αγώνα διοργάνωσε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Αθλητισμού του Δήμου Βόλου και της Περιφέρειας Θεσσαλίας (ενότητα Μαγνησίας). Συγχαρητήρια σε όλους και φυσικά στους χορηγούς του αγώνα αλλά και στους πολύτιμους εθελοντές!